Skupina vedcov sa pripravuje a ich srdcia búšajú. Chystajú sa zísť do neznámej dutiny v horskom prostredí uprostred ničoho. Chodia na okraj, opretia sa a nechajú gravitáciu vtiahnuť do zeme.

Začalo to bežným dňom pre tento tím čínskych prieskumníkov, ale skončilo by to obrovským objavom. Keď konečne dosiahli dno jaskyne, položili si oči na nádhernú krajinu, na rozdiel od všetkého, čo bolo objavené predtým.

Naša planéta si zachováva veľa tajomstiev. Tieto zázraky sú podzemné; sú na dne oceánu, v korunách stromov a priamo pred nami. Až keď je planéta pripravená, odhalí ich.

Časopis Dyrt

Sinkholes sú jedným z tých zázrakov. Tvoria sa po celom svete, priamo pod nohami. Vytvárajú sa stovky tisíc rokov, až kým nám Matka príroda neukáže, čo je pod ním.

flickr

Jednou oblasťou, ktorá je plná záhybov, je okres Fengshan v autonómnej oblasti Guangxi Zhuang južnej časti Číny. Táto nádherná krajina každoročne láka turistov a návštevníkov – a z dobrého dôvodu vedcov.

Xinhua

Pozrite sa, tvoria závraty v tom, čo sa nazýva krasové prostredie. Karstové topografické formy vznikajú v dôsledku erózie horninových typov, ktoré sú rozpustné vo vode. Navyše voda rozpustí určité druhy skál v priebehu času kvôli nedostatku odtokových kanálov v podloží.

Keď sa to stane, vytvorí sa v zemi závrat alebo depresia. Závrtné miesta môžu vznikať aj kvôli častému zmrazovaniu a rozmrazovaniu podpovrchovej vody a nepríjemným inštaláciám. Čo to súvisí s Fengshan County?

 

cvrlikání

Fengshan County je krasová regízia známa aj svojimi masívnymi jaskynnými systémami (existuje 50 známych jaskýň v oblasti 20 000 štvorcových stôp)! Funkcie ako to lákajú vedcov do oblasti z celého sveta.

 

Allison Williams Blog

4. októbra 2018 19 vedcov z Čínskej akadémie geologických vied Institute of Karst Geology a Medzinárodnej jaskynnej asociácie začalo štvordňovú expedíciu cez hory, ktorá by ich viedla k úžasnému objaveniu.

Euronews / YouTube

Boli na misii, aby dosiahli veľkú záchytnú cestu, aby zaznamenali presné rozmery a rozľahlosť jaskyne. Keď sa konečne dostali do záchytného otvoru, priblížili sa k dnu do dutiny.

Euronews / YouTube

Znížili sa pomocou jednoduchej techniky lana, ktorá umožnila potápačom jaskýň kaskádovať do otvoru pomocou jedného vertikálneho lana. Nebezpečný? Potenciálne. Títo odborníci však vedeli, čo robia.

 

Eruonews / YouTube

Keď tím skončil svoj zostup a opäť položil nohy na pevnú zem, boli strašne nadšení, čo práve vstúpili. Rýchlo si uvedomili, že to nie je len obyčajná záhradka.

Rosysea

Bolo to tiankeng, ako povedali Číňania. Tiankeng sa prekladá do “špirála”, závrty, ktoré dosahujú nad 100 stôp. Na svete je menej ako 100 známych tiankengov. To urobilo ich výskumnú misiu svetovej triedy.

eyevine

Geológovia a vedeckí pracovníci použili techniku 3D skenovania na preskúmanie veľkosti hlavnej sály a všetkých chodieb, ktoré ležali spiace pod zemou a čakali na odhalenie.

Alessio Romeo / ESA

Solárne farmy v meste? Solárne farmy pre budovyAd Kliknutím sa dozviete viac. Pozrieť viac

Došli k záveru, že spodná časť jaskyne klesla takmer o 400 stôp pod povrchom a roztiahla sa asi 650 stôp. Ústie jaskyne bola široká približne 330 stôp. Význam?

Euronews

To znamená, že objem priestoru, v ktorom stáli, bol masívny 236 miliónov kubických stôp! V jaskyni sa nachádzala aj podskupina, ktorá bola takmer sto metrov vysoká – a to bolo všetko podzemné. T to znamenalo, že jaskyňa bola dostatočne veľká na to, aby zapadla do Veľkej pyramídy v Gíze, nie raz, ale dvakrát!

Neuveriteľne, pamätajte, že to všetko bolo skryté v podzemí! Tento výskumný objav o masívnej jaskyni, vytvorenej počas tisícok rokov, bol monumentálny.

Tím tiež zistil, že jaskyňa by mohla byť v polovici kolapsu. Prehliadky odhalili, že existuje sieť podzemných riek, ktoré sa živia do rieky Panyang.

South China Morning Post

A keďže príčinou závratov je často erózia skál alebo podzemnej vody, experti prirodzene predpokladali, že tieto podzemné rieky sú pravdepodobne zodpovedné za vytvorenie jaskyne – a príčinu závalu.

Euronews

Tím bol chválený za ich objav, ale nemohol vziať všetky úvery. Výskumníci z Hongkongu pôvodne objavili závrat, ktorý lákal svoj tím k ďalšiemu skúmaniu. Na ich počesť vymenovali jaskyňu Hong Kong Haiting Hall.

Čínsky geologický prieskum

Vedci dúfajú, že ich výskum uskutočnený v jaskyni pomôže osvetliť mimoriadnu a stále sa meniacu krajinu regiónu Fengshan County v Číne.

Globálna sieť geoparkov

Sledujte, ako tím zostúpi do Hongkongu Haiting Hall. Môžete si prezrieť jaskyňu viac, keď sa dostanete do nenápadného videa nižšie!